Campinglivet gir: Den grønne og bærekraftige turist

 • Bil og vogn, en helt ok kombinasjon også vurdert gjennom grønne briller, men alle plikter å slippe ut minst mulig og tenke på miljøet.
  Bil og vogn, en helt ok kombinasjon også vurdert gjennom grønne briller, men alle plikter å slippe ut minst mulig og tenke på miljøet.
 • De som ble nysgjerrige på Hardangerviddas mangfoldighet og utvikling kan sanke nyttig viten om både reinsdyr og sårbare miljø på Norsk Natursenter i Eidfjord
  De som ble nysgjerrige på Hardangerviddas mangfoldighet og utvikling kan sanke nyttig viten om både reinsdyr og sårbare miljø på Norsk Natursenter i Eidfjord
 • Nærøydalen som ender i Nærøyfjorden, er mektige saker som inspirerte J. C. Dahl til det berømte maleriet "Fra Stalheim". Nærøyfjorden er på UNESCOs verdensarvliste
  Nærøydalen som ender i Nærøyfjorden, er mektige saker som inspirerte J. C. Dahl til det berømte maleriet "Fra Stalheim". Nærøyfjorden er på UNESCOs verdensarvliste
 • Spenstig arkitektur og storslagen natur lar seg forene, som her på Utsikten rasteplass på Gaularfjellet.
  Spenstig arkitektur og storslagen natur lar seg forene, som her på Utsikten rasteplass på Gaularfjellet.
 • Lokale operatører utnytter det naturen har skapt når de tar folk med på safari i raske farkoster under steile fjell langs etter de vestnorske fjordene.
  Lokale operatører utnytter det naturen har skapt når de tar folk med på safari i raske farkoster under steile fjell langs etter de vestnorske fjordene.
 • Cruise som er verstingene på utslipp, møter de flinkeste i klassen, campingfolket på kaiene i Flåm, et av Norges mest populære reisemål.
  Cruise som er verstingene på utslipp, møter de flinkeste i klassen, campingfolket på kaiene i Flåm, et av Norges mest populære reisemål.
 • Enkelt tilrettelagt og tett på det ekte i vår vakre og barske natur på rasteplassen på det makeløse høyfjellsplatå Hardangervidda.
  Enkelt tilrettelagt og tett på det ekte i vår vakre og barske natur på rasteplassen på det makeløse høyfjellsplatå Hardangervidda.
 • Den ideelle turist reiser nøkternt i telt og søker skygge der det finnes på solvarme dager
  Den ideelle turist reiser nøkternt i telt og søker skygge der det finnes på solvarme dager
 • Venezia er kvalt av masseturisme, men folk strømmer til fra alle verdens kanter for en tur med en gondol i kø på kanalene.
  Venezia er kvalt av masseturisme, men folk strømmer til fra alle verdens kanter for en tur med en gondol i kø på kanalene.
 • Lokale spesialiteter som også gir inntekter i lokalsamfunnet, er viktige for den gode opplevelsen, og ingen reiser hjem fra Spreewald uten et glass agurker i bagasjen
  Lokale spesialiteter som også gir inntekter i lokalsamfunnet, er viktige for den gode opplevelsen, og ingen reiser hjem fra Spreewald uten et glass agurker i bagasjen
 • Et vakkert motiv i vannkanten en sommerkveld i Rendsburg, men denne ferieformen er ikke blant de grønneste
  Et vakkert motiv i vannkanten en sommerkveld i Rendsburg, men denne ferieformen er ikke blant de grønneste
Del denne siden:
Bil og vogn, en helt ok kombinasjon også vurdert gjennom grønne briller, men alle plikter å slippe ut minst mulig og tenke på miljøet.
De som ble nysgjerrige på Hardangerviddas mangfoldighet og utvikling kan sanke nyttig viten om både reinsdyr og sårbare miljø på Norsk Natursenter i Eidfjord
Nærøydalen som ender i Nærøyfjorden, er mektige saker som inspirerte J. C. Dahl til det berømte maleriet "Fra Stalheim". Nærøyfjorden er på UNESCOs verdensarvliste
Spenstig arkitektur og storslagen natur lar seg forene, som her på Utsikten rasteplass på Gaularfjellet.
Lokale operatører utnytter det naturen har skapt når de tar folk med på safari i raske farkoster under steile fjell langs etter de vestnorske fjordene.
Cruise som er verstingene på utslipp, møter de flinkeste i klassen, campingfolket på kaiene i Flåm, et av Norges mest populære reisemål.
Enkelt tilrettelagt og tett på det ekte i vår vakre og barske natur på rasteplassen på det makeløse høyfjellsplatå Hardangervidda.
Den ideelle turist reiser nøkternt i telt og søker skygge der det finnes på solvarme dager
Venezia er kvalt av masseturisme, men folk strømmer til fra alle verdens kanter for en tur med en gondol i kø på kanalene.
Lokale spesialiteter som også gir inntekter i lokalsamfunnet, er viktige for den gode opplevelsen, og ingen reiser hjem fra Spreewald uten et glass agurker i bagasjen
Et vakkert motiv i vannkanten en sommerkveld i Rendsburg, men denne ferieformen er ikke blant de grønneste
Tekst og foto: Magne Reigstad
Bobil og Caravan magasinet, nr 2 April 2019

Campinglivet gir: Den grønne og bærekraftige turist

Tidsånden sier at også campingfolket bør leve ut sine feriedrømmer som en miljøbevisst og bærekraftig turist og bidra til det grønne skifte. Kartleggingen i Bobil og Caravan Magasinet nr. 6  for 2018 viser at vi er på sporet av den nye tid.

Turisme er en global gigantindustri som vil vokse videre det nærmeste tiåret, ifølge prognosemakere og trendforskere. I Europa som er campingfolkets naturlige lekegrind, vil trafikken vokse aller mest. I Norge vårt nærmeste ferieland, var camping den ferieformen som økte mest i 2017. Godt da å vite at Østlandsforsknings analyser sier at dette bladets lesere kan feriere med forholdsvis grønn samvittighet i Lofoten, i Bayern eller på Sørlandet. Campingbevegelsen er viktige medspillere i samtidsdramaet Det grønne skifte til beste for oss selv og kloden.

Grønt skifte

Det grønne skifte henger tett sammen med bærekraftig turisme. Begrepets innhold er enkelt og presist. UNWTO – FNs turistorganisasjon har laget 10 bud som i korthet favner om både landskap, kulturskatter og mennesker. Lokalsamfunnet skal ha nytte av turismen, ikke bli etterlatt og druknet i en ustoppelig strøm av selfieknipsere som støyer og forurenser til lands, til vanns og i lufta med. Og selv de grønneste turistene, de som ferierer i el-bil og telt, plikter å oppføre seg som gjester på et besøksmål.

Køer og svette rygger

Bærekraftig turisme er like viktig for oss individuelle turister som for nasjoner og attraksjoner, bygdelag og byer. Køer må vi alltid forsone oss med enten vi skal til Legoland eller et museum som lokker med de store mestre. Men man kan føle seg lurt når køene ingen ende har og det eneste vi får med oss av juvelen i kronen er sur svette fra ryggene foran, enten det når er i Venezia eller på Bryggen i Bergen.

Vekstnæring

Nomadene – de i bobiler og de med huset på slep, kan enklest velge vekk overbelastede destinasjoner, men så er det ofte slik at steder som trekker mye folk er verdt å besøke. Stavkirker og spektakulære dalføre ligger nå en gang der geistligheten og skaperverket plasserte dem, uten å tenke på parkeringen. Veimyndighetene våre skal ha ros for spenstig arkitektur og tilrettelegging langs de nasjonale turistveiene. Satsingen harmonerer med overordnete politiske vedtak som sier at turisme skal være en vekstnæring i Norge, og næringen skaffer allerede levemåte til innpå 165.000 sjeler. Men hvis turisme skal være en næring vi trives med også etter oljen, krever det samhandling mellom lokale og statlige institusjoner og ikke minst aktivt og konstruktivt engasjement fra brukerne. Da er Norsk Bobil og Caravan Club et greit verktøy.  

Bruk forbrukermakten

Campingfolket – altså de grønneste blant turistene, bruker alle sine feriepenger lokalt, i bygdebutikker, på campingplasser og turistattraksjoner. Vårt personlige forbruk er viktige elementer i det som kalles bærekraftig turisme og levedyktige bygdelag. Vi bør være ettertraktede gjester. Men da har vi også lov å presentere våre ønskemål til lokale og nasjonale planleggere med ansvar for reiseliv. Vår forbrukermakt er til for å brukes enkeltvis og via foreningen. Legg til rette for oss omflakkende med tømmestasjoner og enda flere veilommer der vi kan kjøre inn og slippe andre forbi. Rikelig store rasteplasser er et like viktig krav. En trøtt sjåfør med campingvogn på slep trenger et sted å raste og riste løs akkurat like mye som en trailersjåfør med lovpålagt hviletid.

På farten

Det fremkaller heftige grøss når vi vet at i 2017 ble det notert 1,32 milliarder internasjonale ankomster verden over. Det er ufattelige 83 millioner flere mennesker på farten enn året før. Grøsset forsterkes når vi vet at svært mange ankom pr. fly. Biler med vogn på slep og bobiler er altså ikke verstingene, men det fritar ikke menigheten fra å tenke grønt og handle bærekraftig.

Skyer av velstand

Den bevisste turist spør etter kildesortering på en campingplass, og om det er tidsbegrenset varmt vann i dusjene. Det er fritt fram å vende baklysene til plasser som ikke holder forventet 2019-standard. De utallige småposter teller i det store miljøregnskapet, og høyrefotens behandling av gasspedalen har avgjørende innflytelse på forbruket av drivstoff.

Veteranene blant klubbens europafarere husker at over motorveiene i Ruhr-distriktet og andre store industriområder ruget gule og gråe skyer, stinne av forurensing fra tungindustrien, et bilde på vekst og voksende velstand. Siden har gamle Europa tatt til vett, satt kunnskap og teknologi i arbeid til beste for et grønt skifte. Men i gode tider har flere mennesker fått råd til å reise på lange ferieturer. De seilende cruisekjempene ruver i nye havner verden over, flytrafikken øker og salget av bobiler følger kurver bratte som Stalheimskleiva.

Miljøferie

Det er uansett kjekt å vite at man har valgt en miljøvennlig ferieform, men ennå i noen år vil campingfolket måtte takle medienes skrekkhistorier om de skrekkelige bobilturistene. Mytene forteller at vi nomader lager køer på veiene og forstoppelse på turistattraksjonene, forsøpler naturen og tømmer toalettene hvor som helst. Våre utenlandske åndsbrødre og -søstre har med seg all mat hjemmefra og bruker lite penger i Norge, fremdeles ifølge populære myter.

Nysgjerrige turister

Nysgjerrigheten på det ukjente innenlands og utenlands er selve urkraften hos nomadene blant campingfolket. Lokket av både TripAdvisor og reisereportasjer speider vi på våre utflukter etter de beste spisestedene med den hippeste lokalmaten, servert med den flotteste utsikten til den mest uforglemmelige solnedgang. Campingens største fortrinn er å kunne velge egne veier, veksle mellom pulserende metropoler, og steder der det ikke skjer annet enn det man selv gidder å finne på.

Mangfoldighet

Turisme er positivt fordi næringen skaper en mangfoldighet av arbeidsplasser, og derfor jobbes det kontinuerlig nasjonalt og internasjonalt for å trekke gjester store byer og de fjerneste utkanter. Vellykket markedsføring av spekkhoggere i midnattssol, vakre og ville fjordlandskap med og uten UNESCO-status og spektakulære fjellformasjoner kan skape hissige køer som ingen ende tar.

Balansepunkt

Lokalsamfunnets entreprenører mønstrer gjerne maks kreativitet for å holde liv i bygda så både grendaskolen og nærbutikken overlever. Utfordringen for vertsfolket er å finne balansepunktet mellom det å vokse vilt til en turistfelle og leve greit som det ekte franske, norske eller italienske. Konstruktive tilbakemeldinger fra medlemmer i Norges største organisasjon for camping vil være nyttige for dem som skal forbedre det eksisterende og utvikle nytt.

Få nyhetene rett hjem i postkassen

Artiklene fra NBCC vil først være tilgjengelig digitalt en stund etter at medlemsmagasinet er distribuert. Medlemsbladet samt en rekke andre fordeler kan du enkelt sikre deg ved å bli medlem hos Norges største og eldste interesseorganisasjon for deg med bobil eller campingvogn.
Meld deg inn i Norsk Bobil og Caravan Club du også!

 • Legg ferien til Norge!
  Campingplassene finner du her:
 • Legg ferien til Norge!
  Campingplassene finner du her: